Domů   

   Březinka

 

 

 
   
   

Naši předci z Březinky

 
   

Doležalovi č.p.3

 

 
   

Marešovi

 
 
   
 
Březinka na skice Josefského katastru z roku 1838. Ve žlutém kroužku je Doležalův statek č.p.3. Doležalovi zde žijí stále.  
   

Prázdniny jsem trávil většinou v Hošťalovicích, proto dobře znám i Březinku a její okolí. Společné webové stránky obcí jsou na velmi dobré úrovni a informují o minulosti a současnosti obou obcí. Je zde i perfektní fotogalerie, ze které jsem si vypůjčil fotky školy a křížku . Za návštěvu procházkou stojí zato navštívit "Jezírko" opředené pověstmi o nešťastných milencích (ve skutečnosti jde o zatopený vápencový lom o jehož historii jsem se nikde nedočetl). Nevím jak toto romantické prostředí vypadá teď, ale snad se již z těžby uranu v nedalekém dole vzpamatovalo. U silnice směrem na Slavkovice, či Jetonice (1.ostrá zatáčka od Březinky doleva) je další romantické místo "Klášter", ve skutečnosti se jedná o pozůstatky tvrze Stoupec. Vlastně jde o vodní příkop s částečně zachovalým valem, jehož kruhový půdorys o průměru cca 30 metrů, dává představu, jak asi bylo tvrziště veliké. Věky přestála i studánka. Dále po silnici se po pravé straně za lesem objeví pole. Tak zde se říkalo "Na Hodech". Údajně zde měla stát osada Hody vypálená buď Matyášem Korvínem při jeho tažení do Čech v r. 1468-69, nebo v období třicetileté války. Já se přikláním k druhé verzi, protože existuje záznam v Berní rule Chrudimska díl I. strana 307 z roku 1653 o obci Hody, kde se uvádí jako pustý grunt Rmoutila. V tomto prostoru měli mí prarodiče Jaroslav a Marie Vítkovi pole.

 
 
 budova bývalé školy. Vyučování bylo zahájeno roku 1892 a ukončeno v roce 1964. Školu navštěvovali žáci z Březinky, Bílého Kamene a Hošťalovic. Nejdéle zde vyučoval řídící učitel pan Josef Vlček a to od roku 1924 až do roku 1963. Učil moji mámu. Já jsem jednou přijel o něco dříve na prázdniny, to ještě se ve škole vyučovalo, tak jsem šel s klukama a jeden vyučovací den jsem v této škole prožil taky.  
 
Křížek naproti škole dali postavit Václav a Emílie Miřejovští z Březinky č.5 domnívám se kolem roku 1910  
 
Naskenovaná brožůrka vydaná k 650 let založení obcí  

Sourozenci Magdaleny Marešové

 

Turkovice sig.1879 a 1880

 
 
sn101  
 
sn213  
 
sn220  
 
sn9